Olet täällä

OHJAAJAT

Helsingin NMKY

Elmer Nordberg
Taekwondon pääopettaja, 4. dan
Kamppailu-urheilun kehittäjä, HNMKY
Ammattivalmentajatutkinto (VAT 4)
WT-otteluvalmentajaluokitus
Suomen Taekwondoliiton seurakouluttaja
Suomen Taekwondoliiton pronssinen ansiomerkki
Yhteystiedot: elmer.nordberg@hnmky.fi, puh. 050 522 6199

Helsingin NMKY

Sarianne Nordberg
Taekwondo-ohjaaja, 3. dan (opintovapaalla 1.2.–31.5.2021)
Kamppailu-urheilun koordinaattori, HNMKY
Kamppailulajivalmentaja (VOK 2)
Suomen Taekwondoliiton seurakouluttaja
Liikesarjan C-tuomarikoulutus
Suomen Taekwondoliiton pronssinen ansiomerkki

Eevi Huuskonen
Taekwondo-ohjaaja, 3. dan
Kilpailumenestys, liikesarjat  Suomen ja Pohjoismaiden mestaruudet sekä arvokilpailujen finaalisijoitukset mainittu: Yksilöt SM-1 (20122019), PM-1 (2012–2014), EM-5 (2015), Beach EM-5 (2019), MM-5 (2014); parit SM-1 (2015–2018, 2020), PM-1 (2019), EM-6 (2013), Beach EM-5 (2019); ryhmät SM-1 (2015–2017, 2019), PM-1 (2014); ranking 1. sija naiset alle 30 v. (2018, 2019), parit alle 30 v. (2018, 2019), ryhmät alle 30 v. (2019), junioritytöt, parit 12–17 v. ja ryhmät 12–17 v. (2017)
Kilpailumenestys, ottelu: Kadetit SM-1, SM-3 ja PM-2 (2013), SM-2 ja PM-1 (2012); liiga 1. sija 2012 (C1 -37 kg) ja 2013 (C1 -41 kg)

Sirpa Huuskonen
Taekwondo-ohjaaja, 3. dan
Kamppailulajivalmentaja (VOK 2)
Liikesarjan C-tuomarikoulutus
Suomen Taekwondoliiton pronssinen ansiomerkki
Kilpailumenestys, liikesarjat: Yksilöt SM-2 (2019), SM-3 (2017, 2018), PM-3 (2018), MM-edustus (2018); parit SM-3 (20182020); ranking 1. sija 2017 (parit yli 30 v.) ja 2019 (naiset yli 40 v.)

Helsingin NMKY

Martti Outinen
Taekwondo-ohjaaja, 2. dan
Taekwondon yleisohjaaja (VOK 1)
Liikesarjan C-tuomarikoulutus
Opettajan pätevyys, SPR:n Ensiapu 1 ja 2

Pauli Hurmerinta
Taekwondo-ohjaaja, 2. dan
Ohjaajakoulutus (VOK 1)
Liikesarjan B-tuomarikoulutus
Liikesarjan C-tuomari
Suomen Taekwondoliiton harrastevaliokunnan jäsen 2020 alkaen, SPR:n Ensiapu 1 ja 2

 

Julius Lehmusto
Taekwondo-ohjaaja, 2. dan
Kilpailumenestys, ottelu: Nuoret SM-3 (2019)

Helsingin NMKY

Henri-Mikael Nuorimaa
Taekwondo-ohjaaja, 2. dan
Kuntonyrkkeilyohjaaja

Helsingin NMKY

Kauri Salminen
Taekwondo-ohjaaja, 1. dan
Kuntonyrkkeilyohjaaja
Ensiapukoulutus

 

Francisc Sabo
Taekwondo-ohjaaja, 1. dan

Helsingin NMKY

Juuso Jaakonaho
Taekwondo-ohjaaja, 1. dan
Kilpailumenestys, ottelu: Nuoret SM-1 (2019), SM-2 (2020), SM-3 (2x2018, 2020); kadetit SM-1 (2017); liiga 1. sija 2019 (B1 -68 kg)

Ea Barrois
Taekwondo-ohjaaja, 1. dan
Kilpailumenestys, ottelu: Nuoret SM-2 (2019); liiga 1. sija 2019 (B1 +68 kg)

Ilmari Pensala
Taekwondo-ohjaaja, 1. dan

Bella Kuhmonen
Taekwondo-ohjaaja, 2. kup

Heini Tallgren
Taekwondo-ohjaaja, 2. kup
Kilpailumenestys, ottelu: Nuoret SM-1 (2019), SM-3 (2018), PM-3 (2020); liiga 1. sija 2018 (B1 -63 kg)

MUSTAT VYÖT

Säännöllisesti ohjaavien mustien vöiden lisäksi seuran daneja ovat:

Sofia Kemppinen, 3. dan
Kilpailumenestys, ottelu: Aikuiset SM-1 ja PM-3 (2014); nuoret SM-2 (2013)

Nemät Dehghani, 3. dan

Abbas Al-Fatlawi, 1. dan
Kilpailumenestys, ottelu: Aikuiset PM-2 (2020)

Edward Sabo, 1. dan
Kilpailumenestys, ottelu: Nuoret SM-2 (2019, 2020); liiga 1. sija 2019 (C1 -61 kg)

Samu-Pekka Ojanen, 1. dan

Helsingin NMKY

Lisäksi toiminnassamme on useita nuoria ja aikuisia taekwondon apuohjaajia. Taekwondon apuohjaajaksi voi ryhtyä taekwondoharrastamiseen sitoutunut yli 12-vuotias harrastaja, jolla on vähintään vihreä vyö taekwondossa. Mikäli sinua kiinnostaa ryhtyä taekwondon apuohjaajaksi, voit olla yhteydessä kamppailu-urheilun kehittäjään (Elmer Nordberg, yhteystiedot sivun ylälaidassa).