Olet täällä

Helsingin NMKY nuorella joukkueella kauteen

09.10.2025

HNMKY:n miesten joukkue lähtee 1A-divisioonakauteen nuorella ja potentiaalisella joukkueella. Päävalmentaja Tuomas Ojan mukaan tavoitteena on ottaa askel eteenpäin tuloksellisesti.

Miesten 1A-divisioonassa pelaa tällä kaudella 12 joukkuetta. Sarjassa pelataan kaksinkertainen runkosarja, jonka jälkeen kahdeksan parasta etenee pudotuspeleihin ja sarjan viimeinen putoaa 1B-divisioonaan.

Miesten joukkueen ikärakenne on nuori, ja Ojan mukaan joukkueessa riittää intoa ja kehittymishalua.
– Tulostavoite on pelata paremmin kuin viime kaudella. Kuten aina, meidän joukkueella on myös tavoitteena viedä pelaajia eteenpäin ja nostaa uusia nuoria pelaajia ja tarjota heille mahdollisimman hyvät mahdollisuudet ponnistaa eteenpäin niin kuin edelliskausien pelaajiakin on hypännyt, Oja sanoo.

Ojan mukaan nuoret pelaajat tulevat nykyään miesten tasolle entistä valmiimpina ja tarttuvat rohkeasti mahdollisuuksiinsa. Hänen mukaansa monelle onkin mahdollisesti luvassa isohko rooli tällä kaudella.

Kaudella 2025–2026 Helsingin NMKY pelaa sekä naisten että miesten 1. divisioonaa. Joukkueiden kotipelejä pääsee seuraamaan kätevästi yhteisellä kausikortilla, jonka voi hankkia Namikahvilasta Namika Areenalta. Kausikortin hinta on 80 euroa, ja se kattaa kummankin joukkueen kaikki kotipelit. Vaihtoehtona on myös VIP-kausikortti, joka sisältää kotipelien lisäksi kahvin ja pullan sekä ilmaisen parkkipaikan aikuisjoukkueiden kotipelipäivinä. Yksittäisen ottelun lippu maksaa 10 euroa, ja alennusryhmille hinta on 5 euroa. Helsingin NMKY:n koripallojuniorit, valmentajat ja taustahenkilöt pääsevät otteluihin maksutta. Juniorit pääsevät peleihin namikavaate päällä.

Katso alta miesten joukkueen päävalmentajan Tuomas Ojan haastattelu.