You are here

Namika palkitsi vuoden pelaajat

01.04.2022

Hanno Möttölä -rahasto järjesti viime kauden koripallon palkituille pelaajille "mitalikahvit". Tilaisuuden järjestäminen oli siirtynyt koronan takia. Tilaisuudessa perinteisesti palkitaan Hanno Möttölä-palkinnolla pelaaja ja Vuoden junioripelaaja. Lisäksi tämänkertaisessa tilaisuudessa huomioitiin Stadiumin Kiitä koutsia -kampanjassa palkittu Joonas Kytölä.

Kauden 2020–2021 Hanno Möttölä -palkittu Henri Mennander otti kaudella ensi askeleita miesten joukkueessa.
”Tosi siisti fiilis saada tälläinen palkinto”- kommentoi Mennander lyhyesti.

Vuoden junioripelaaja -palkittu Sofie Erlund vakiinnutti paikkaa naisten joukkueen runkopelaajana.

Joonas Kytölä palkittiin valtakunnallisessa Kiitä koutsia -kampanjassa 5000 euron valmentajastipendillä, josta raha tulee seuran käyttöön. Kisaan ilmoitettiin yli tuhat valmentajaa Suomesta useista eri lajeista. Joonaksen lisäksi palkittiin kaksi valmentajaa muista lajeista.

”Oli hienoa saada tälläinen tunnustus, mutta parhaalta tuntui palautteet ja perustelut. Pelaajat ja heidän kehittyminen kentällä, sekä sen ulkopuolella, on se syy miksi teen tätä duunia” – Kertaa Joonas Kytölä fiiliksiä tunnustuksen saamisesta.

"Kiitos Hanno Möttölä -rahastolle, joka on lähtenyt mukaan palkitsemaan seuramme vuoden junioreita. Joka kausi Helsingin NMKY koriksessa palkitaan seuran vuoden juniori Hanno Möttölä -palkinnolla sekä Vuoden pelaaja, rahasto jakaa valituille pelaajille stipendin. Pelaajavalinnoissa painaa osaamisen ja lahjakkuuden lisäksi Namikalainen asenne harjoittelua ja joukkuetta kohtaan. Onnittelut Sofie ja Henri!” – Kertoo namikan urheilujohtaja Henrik Pulkkinen.