You are here

HNMKY voitti taekwondon valtakunnallisen otteluliigan 2019!

17.11.2019

Onnea koko kisatiimille, ahkerille ja motivoituneille ottelijoille, valmentajalle, ohjaajille ja tukijoukoille! Seuramme voitti vuoden 2019 otteluliigan taekwondossa, voitto ratkaistiin liigafinaaleissa Vantaalla. Tätä ennen liigakisoihin osallistuttiin vuoden aikana Loviisassa, Raumalla, Ikaalisissa ja Porvoossa. Viime kevään lopulla seuramme eteni toiselle sijalle, mistä syksyn alussa siirryimme kärkeen. Kärkipaikkaa pidettiin koko syksy ja vielä viimeisissä kisoissa jännitimme, tuleeko voitto HNMKY:lle vai kovalle vastukselle Porvooseen. Voitto on seuramme ensimmäinen, onhan koko taekwondotoiminta pyörinyt vasta muutaman vuoden, ja näin upea alku kehittyvälle kisatoiminnallemme. Voiton takana on tietysti ahkeraa harjoittelua ja jatkuvaa valmennuksen kehittämistä, mutta ehdottomasti hyvin tärkeässä roolissa on ollut namikalainen yhteishenki ja ilmapiiri, mistä iso kiitos kaikille ihanille harrastajillemme ja seura-aktiiveille. Kisamatkoilla on aina hauskaa, seurakaveria kannustetaan ja häviöihin suhtaudutaan oppimiskokemuksena. Voittoa juhlistettiin myös pääsihteeri Timo Laulajan järjestämillä kakkukahveilla, missä muistettiin samalla päävalmentaja Elmer Nordbergin tuoretta valmistumista ammattivalmentajaksi. HOS!
HNMKY:n taekwondo-ottelijoiden liigasijoitukset (sijat 1-3) vuonna 2019:

1.sija
Ea Barrois B1-F +68 kg
Frans Frangen C1-M -45 kg
Juuso Jaakonaho B1-M -68 kg
Eino Paukkula C1-M -65 kg
Edward Sabo C1-M -61 kg

2.sija
Frans Frangen C1-M -41 kg
Juuso Jaakonaho B1-M -73 kg
Julius Lehmusto R1-M -68 kg
Elli Tallgren C1-F -51 kg
Heini Tallgren B1-F -63 kg

3.sija
Ea Barrois R1-F +73 kg
Julius Lehmusto B1-M -68 kg
Adrian Lui R1-M -58 kg ja R1-M -63 kg
Ilmari Pensala B1-M -63 kg
Edward Sabo B1-M -63 kg
Elli Tallgen C1-F -55 kg
Heini Tallgren B1-F -59 kg