Liikuntaetsivä-toimintamallin tulokset ovat vaikuttavia, mutta toiminta päättyi rahoituksen loputtua
Mieli ja liike -hanke sai alkunsa Helsingin NMKY:n Liike-hankkeesta, jonka pohjalta kehitettiin liikuntaetsivätoimintamalli. Mallissa yhdistyvät nuoren yksilöllinen tuki ja matalan kynnyksen liikuntamahdollisuudet. Toimivaksi todetusta mallista syntyi Mieli ja liike -hanke, jossa liikunta- ja sosiaalialan ammattilaiset kohtasivat nuoria ja tarjosivat heille myönteisiä kokemuksia sekä liikunnasta että sosiaalisista tilanteista. Hanketta toteutettiin valtion tuella yhdessä Suomen NMKY:n Liiton sekä Helsingin, Tampereen, Oulun ja Turun paikallisyhdistysten kanssa.
Vuosina 2021–2025 toteutettu kokonaisuus tuki nuorten arjessa pärjäämistä ja jaksamista sekä henkilökohtaisen ohjauksen että yhteisen tekemisen kautta. Sen tavoitteena oli vahvistaa nuorten hyvinvointia, lisätä onnistumisen kokemuksia liikkumisen parissa ja helpottaa osallistumista vuorovaikutustilanteisiin myös silloin, kun elämäntilanne on kuormittava.
Hanke on tuonut korvaamatonta tukea monelle nuorelle aikuiselle. Aikana, jolloin nuorten usko tulevaisuuteen on heikentynyt ja kotiin jääminen on helppoa, on tärkeää, että arjesta löytyy myös pieniä ilon hetkiä liikunnan ja sosiaalisten kohtaamisten kautta. Mieli ja liike -hankkeen tulokset osoittavat, että matalan kynnyksen toiminta vahvistaa hyvinvointia ja helpottaa osallistumista: kun nuoret aloittivat toiminnassa, heidän itse antamansa arvosana omalle liikkumiselleen oli keskimäärin 3,3/10. Toiminnan päättyessä vastaava keskiarvo oli noussut 7/10.
– Ikävää, että tällaisen tehokkaan ja yhteiskunnan resursseja säästävän toimintamallin jatkorahoituksesta linjataan tilanteessa, jossa yhteiskunta leikkaa vahvasti kolmannen sektorin järjestöjen rahoituksesta. On järjetöntä jättää rahoittamatta tällaista toimintamallia, joka pitkällä aikavälillä tuo säästöjä. Puhumattakaan yksilötason inhimillisistä vaikutuksista, jossa tuen tarpeessa oleva nuori ei saa kaipaamaansa tukea, Helsingin NMKY:n pääsihteeri Olli Joensuu kommentoi.
Positiiviset tulokset kertovat onnistuneesta hankkeesta, ja mukana olleet nuoret ovat esimerkkejä siitä, miten elämässä voi tehdä suuriakin muutoksia parempaan, kun siihen saa oikeanlaista tukea. Hankkeeseen osallistui vuosittain yli 350 nuorta, joiden elämänlaatu parani liikunnan ja sosiaalisten kohtaamisten avulla. Hankkeeseen osallistunut nuori kommentoi kokemustaan seuraavasti:
– Rohkeutta liikkumiseen, mahdollisuuksia liikkumiseen, uusien asioiden testailemista ja mukavaa tekemistä. Sain liikunnan lisäksi apua syömiseen ja arjenhallintaan. Sanat eivät riitä kuvaamaan, kuinka kiitollinen oon, että sain osallistua. Tässä toiminnassa panostettiin meihin, yleensä ei välitetä. Kohdeltiin meitä kaikkia samanarvoisesti ja kunnioittavasti.
14.–15.4. Helsingissä järjestetään NUORI 2026 -tapahtuma, joka on nuorisoalan suurin ammattitapahtuma. Helsingin NMKY:n kehittämispäällikkö Joni Liikala osallistuu tapahtumassa Suomen NMKY:n Liiton järjestämään paneelikeskusteluun. Panelistit pohtivat, voiko nuorten vähäistä liikkumista vähentää panostamalla yhteisöllisyyteen. Liikalan lisäksi keskusteluun osallistuvat Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Shawn Huff, Turun NMKY:n Yökoriksen Cedric Duah ja Tampereen YMCA:lta Yökorisnuori Ronaldo Ferreira Pitra.
Liikala on toiminut hankkeiden parissa Helsingin NMKY:llä jo monen vuoden ajan.
– Koko Liike-hanke lähti yhdestä huomiosta, että yksinäiset nuoret liikkuvat vähiten. Tuloksista näkee, että nuoret liikkuvat enemmän kun he löytävät porukan, jonka kanssa tehdä sitä yhdessä, Liikala summaa.
Helsingin NMKY:n Liike-hanke on auttanut monia nuoria eri elämänpoluilta löytämään rytmiä arkeen sekä liikunnan ilon. Lue Otto Auerin koskettava tarina täältä.
